(FOTO-VIDEO) Bocșenii își fac încălzirea pentru startul Ligii a IV-a

cldmrs29

Cu o săptămână înaintea startului Ligii a IV-a de Fotbal Caraș-Severin, Metalul Bocșa a întâlnit pe teren propriu formația FC Ramna 2000, în Turul I al Cupei României Faza Județeană, în fața căreia s-a impus cu scorul de 4-2.

Sâmbătă, 4 Martie, pe o vreme primăvăratică Stadionul Metalul din Bocșa a fost gazda partidei dintre formația din localitate și FC Ramna 2000, echipă ce activează în Liga a V-a de Fotbal Caraș-Severin. Acest meci a deschis seria meciurilor pe stadionul din Bocșa deoarece de săptămâna viitoare va începe returul Ligii a IV-a.

Meciul a început destul de echilibrat, prima repriză fără prea multe ocazii importante, ducând spectatorii cu gândul la un meci cu prelungiri, lucru contrazis de echipa antrenată de Gheorghe Mărgineanțu la revenirea de la cabine. Încă din startul mitanului secund, bocșenii au speculat fiecare greșeală a oaspeților, finalizând în minutul 60 cu acordarea unei lovituri de la 11 metri, irosită de Alexandru Marișecu care trimite balonul în transversală. După doar 4 minute de joc, același Marișescu deschide scorul, făcând uitată lovitura de pedeapsă ratată. Meciul a decurs în aceeași direcție, iar în minutul 74 Lucian Albu mărește diferența de pe tabelă. În minutul 76 al partidei scorul devine 3-0 prin golul lui Alexandru Călin.

Având ca avantaj 3 goluri pe tabelă, bocșenii greșesc și arbitru acordă o lovitură de pedeapsă și pentru echipa oaspete în minutul 78, irosit și el de George Leonte care șutează pe lângă buturile apărate de Eugen Kapornyai, care în minutul 85 își salvează echipa de la un gol iminent într-o fază unu la unu cu un adversar.

Pe fondul neatenției de care dau dovadă bocșenii, fotbaliștii din Ramna înscriu și ei prin Sebastian Bulzu în minutul 86, urmând ca 4 minute mai târziu diferența de pe tabelă reducându-se la un singur gol, jucătorii antrenați de Ilie Ciurea reușind să mai înscrie o dată.Scorul final se va stabili în cel de-al doilea minut de prelungiri când Aurelian Stan intră cu mingea la picior în careul oaspeților, driblează un fundaș și portarul, iar Ion Truță venit în sprijinul colegului împinge mingea în poartă, ducând scorul la 4-2 pentru gazde, care se califică mai departe.

Sâmbăta viitoare, în 11 Martie, bocșenii primesc vizita celor de la Minerul Anina, meci contând pentru etapa a 14 a Ligii a IV-a, prima a returului. Se anunță un meci dificil pentru Metalul Bocșa, care va avea nevoie de susținere din partea bocșenilor.