Victorie contestată a Lupacului la Bocșa

dsc_0093

Etapa a VIII-a a Ligi a IV-a de Fotbal Caraș-Severin, a programat pe Stadionul din Bocșa întâlnirea dintre echipa din localitate și formația Voința Lupac, partidă care s-a încheiat cu victoria oaspeților, victorie contestată vehement atât de echipa gazdă cât și de spectatorii prezenți în tribună.

După cum era de așteptat, Metalul Bocșa începea meciul cu șansa a doua datorită diferenței din clasament, dar și cea valorică dintre cele două formații, dar lucrurile nu au stat deloc așa cel puțin în prima repriză. Echipa oaspete a intrat poate prea încrezătoare în teren gândindu-se că dau peste o echipă slabă, cu moralul scăzut, dar gazdele au dovedit contrariul pe durata întregii primei reprize, iar minutul 26 aduce, spre surprinderea echipei din Lupac, primul gol al partidei, gol marcat de unul din jucătorii de bază a echipei Bocșene, Desideriu Benke, care reușește un eurogol direct din lovitură liberă, la vinglu în partea dreaptă a portarului. Lovitura liberă a fost obținută de Dan Grecu care scapă cu mingea printre doi adversari și este faultat de Cosmin Nicola la doi metrii în fața careului mare. În ciuda numeroaselor ocazii ale Voinței Lupac, scorul rămâne neschimbat până la pauză, oaspeții nefructificând nici o ocazie din câte a avut.

Repriza a doua oaspeții ies mult mai motivați de la cabine și încep să atace mai mult, cu întreaga echipă, multe minute jocul disputându-se în jumătatea bocșeană, gazdele reușind rar să treacă de cercul de la mijlocul terenului. La scurt timp după de oaspeții pun stăpânire pe joc, în minutul 11 al mitanului secund vine și golul egalizator din șutul lui Artur Oncică care trimite balonul în poarta gazdelor din interiorul careului mare. Cei care majorează diferența de pe tabela sunt tot jucătorii Metalului Bocșa care surprind pe contraatac echipa oaspete și Ion Șolga scăpat singur în careul celor de la Lupac este faultat și bocșenii primesc o lovitură de la 11 metri, transformată în gol prin reușita lui Alexandru Marișescu în minutul 64. Golul de 2-1 a fost momentul din care bocșenii au fost obligați de atacurile oaspeților să joace doar în propria jumătate, lucru care s-a văzut și din reușitele Voinței Lupac care pe final de meci înscrie încă două goluri prin reușitele lui Răzvan Mezin din minutele 87 și 90+1, ambele goluri fiindu-i imputate tușierului Răzvan Nistoran care nu a semnalizat poziția de offside în care se aflau jucătorii oaspeților, lucru care a pornit un val de proteste atât în rândul echipei gazdă cât și în tribune unde se aflau aproximativ 35 de spectatori.